Connect with us

Aktuality

Alan Suchánek obvinil Smer z ovplyvňovania vyšetrovania kauzy CT

Published

on

Poslanec hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Alan Suchánek reagoval na opakované zrušenie obvinenia vzneseného voči deviatim osobám v kauze piešťanského CT. Uviedol, že v prípade ak Nemocnica Alexandra Wintera v Piešťanoch nebude konať sama, podá podnet na Generálnu prokuratúru. Smer obvinil z ovplyvňovania prokuratúry i polície a zo snahy zamiesť vyšetrovanie nákupu predraženého CT prístroja pod koberec. Úrad vlády Slovenskej republiky reagoval v tom zmysle, že je škandalózne, aby prokuratúru kritizoval poslanec, ktorý prišiel o ocenenie Biela vrana.

„Smer jednoducho nemôže pripustiť, aby sa vec dostala pred súdy, ktoré už nie sú v jeho moci. Pred súdmi by obvinení pod hrozbou vysokého trestu povedali, ako to v skutočnosti bolo a to by smerovalo k špičkám Smeru. Tento prípad na NAKE v Nitre riešila čestná vyšetrovateľka a čestný prokurátor, ktorí vzniesli obvinenie. Prípad im odobrali a pridelili ho svojim osvedčeným na NAKE v Trenčíne ako aj svojmu prokurátorovi. To sa naučili od Mečiara z prípadu únosu prezidentovho syna. Všetci vieme ako to nakoniec dopadlo,“ vyjadril sa Alan Suchánek.

„Je nehorázne a škandálom samým o sebe, že s kritikou záverov prokuratúry prichádza poslanec zo strany OĽANO Alan Suchánek. Práve ten, ktorý, ako sa napokon ukázalo, bol osobne zodpovedný za manipuláciu tendra s cieľom nakúpiť predražené CTčko pre nemocnicu v Piešťanoch, za čo napokon prišiel aj o ocenenie Biela vrana,“ napísala v reakcii Beatrice Szabóová, hovorkyňa predsedu vlády Slovenskej republiky.

Uznesenie o vznesení obvinenia bolo zrušené prokurátorkou Monikou Piknovou z Krajskej prokuratúry v Trenčíne, podľa ktorej nebola preukázaná subjektívna ani objektívna stránka konania obvinených.

„Jednoznačne vedeli, že ide o výrazne drahšie CT s rovnakými parametrami, ako malo CT v roku 2012 a napriek tomu zaň hlasovali. Prokurátorka sa s týmito dôkazmi vôbec nevysporiadala, hoci jednoznačne usvedčujú obvinených členov správnej rady. Spôsob vyšetrovania tejto kauzy zase potvrdzuje a dokazuje, ako Smer ovplyvňuje prácu polície a prokuratúry. Všetci obvinení členovia SR aj riaditeľka nemocnice boli nominanti Smeru. To potvrdzuje, ako Smer chráni svojich nominantov,“ doplnil Alan Suchánek.

Podľa vyjadrenia piešťanského lekára bola naplnená subjektívna aj objektívna stránka konania. Argumentuje tým, že členovia správnej rady nemocnice plánovali iniciovať nákup CT prístroja, ktoré bolo nepochybne o 600-tisíc eur drahšie ako prístroj vysúťažený dva roky predtým v roku 2012, čo potvrdzuje aj znalecké dokazovanie. Ďalej uviedol, že subjektívna stránka konania obvinených nesporne vyplýva z písomných dôkazov, ktoré sú vo vyšetrovacom spise a dokladujú opakovaný tender.

Prípad predraženého CT je spojený s odchodom viacerých členov strany Smer-SD zo svojich funkcií. Odstúpil napríklad predseda parlamentu Pavol Paška, ktorého médiá spájali s dodávateľskou firmou predraženého prístroja – Medical Group. Z postu ministerky zdravotníctva odišla Zuzana Zvolenská a aj podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová, ktorá v čase verejného obstarávania pôsobila ako predsedníčka dozornej rady Nemocnice Alexandra Wintera. 

Obvinenia už boli vznesené v septembri roku 2015, ale Generálna prokuratúra Slovenskej republiky ich o niekoľko mesiacov zrušila. Podľa stanoviska prokuratúry bol porušený zákon v neprospech obvinených. Druhé obvinenie v celom prípade padlo v októbri 2017. Pokiaľ Alan Suchánek naplní svoje vyjadrenia, celý prípad zrejme bude mať dohru na Generálnej prokuratúre Slovenskej republiky.

-red/Zdroj: Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Úrad vlády Slovenskej republiky/Foto: archív, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Facebook: Robert Fico, predseda vlády Slovenskej republiky-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články