Connect with us

Aktuality

Alan Suchánek apeluje na kompetentných: Doriešte situáciu v nemocnici!

Published

on

Chirurg piešťanskej nemocnice Alan Suchánek, ktorý upozornil na predražený nákup CT prístroja si myslí, že ministerstvo by malo konať a situáciu už konečne doriešiť. Hoci nová správna rada, ktorú vymenoval súčasný minister zdravotníctva, už má prvé stretnutie za sebou, o tom, čo bude s CT-čkom zatiaľ nikto nerozhodol. Podľa Suchánka je tým ohrozené zdravie pacientov a nemocnica prichádza aj o peniaze. Ministerstvo však čaká na vyjadrenie Úradu pre verejné obstarávanie a ďalších orgánov.

Suchánek: Môžu rozhodovať bez nás

P1030215„Apelujem na všetkých kompetentných, aj na premiéra Roberta Fica, aby sa zasadil o doriešenie situácie, aby táto nemocnica začala konečne pracovať tak ako má – pre pacientov, pre ľudí,“ hovorí. „Súčasný stav je neúnosný, staré CT je demontované a pacientov vozíme do iných miest. Nemocnica prichádza o peniaze a dlh sa bude zvyšovať.“ V prvom rade by podľa neho ministerstvo malo dať správnu radu do súladu so zákonom o neziskových organizáciách a zakladacou listinou nemocnice. V súčasnosti má v správnej rade štyroch členov nominovaných za ministerstvo a dvoch nemocnica. „Je to protiprávny stav, aj keď je majoritným vlastníkom štát, nemal by mať viac ako nadpolovičnú väčšinu,“ tvrdí lekár. „V takto protiprávne kreovanej správnej rade majú delegovaní členovia za ministerstvo kvalifikovanú väčšinu a môžu rozhodnúť o dôležitých veciach bez nás – napríklad o odvolaní riaditeľa. Práve to bol dôvod, prečo ministerstvo zvýšilo počet členov, lebo chceli odvolať riaditeľa Róberta Mamrilu a aj sa im to podarilo,“ vysvetľuje doktor Suchánek. Za pravdu mu dáva tiež rozhodnutie súdu, ktorý riešil odvolanie bývalého riaditeľa a kde súd potvrdzuje, že zvýšenie počtu členov správnej rady je v rozpore so zákonom aj zakladacou listinou. Spolu s kolegyňou Magdalénou Kovačovičovou vzniesli proti tomuto stavu námietky hneď na prvom zasadnutí novej správnej rady, ktoré sa konalo v polovici novembra. „Členovia za ministerstvo sa vyjadrili, že situáciu preveria a podľa toho budú konať,“ hovorí . „Na rade je teda ministerstvo.“ Na otázku, čo chcú urobiť zástupcovia nemocnice, odpovedá: „Máme premyslené kroky, ako budeme postupovať, ale nechcem predbiehať.“ Ministerstvo si však podľa neho dáva príliš načas.

P1030212

Pacientov musia voziť na CT vyšetrenie do iných nemocníc

Petíciu nepodpísal

Riešenie, že by namiesto štyroch zástupcov štátu sedeli v správnej rade napríklad i primátor, či zástupca kraja, by lekár uvítal. „Neviem síce, či by to bolo možné, keďže nemajú v neziskovej organizácii finančné zastúpenie, ale ak by sa to zmenilo, budem iba rád.“  Zo situácie by vraj profitovali všetky strany: „Nezabúdajme, že nemocnica je druhým najväčším zamestnávateľom v meste.“ Ak sa však situácia nevyrieši čo najskôr, môže byť podľa neho ohrozené základné fungovanie nemocnice.

 A čo hovorí na stanovisko riaditeľky Márie Domčekovej, ktorá podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za proces verejného obstarávania v roku 2012? „Mohla to rovno dať aj s mojím menom,“ reaguje lekár. „Ja som rád a teším sa, keď jej kompetentní vysvetlia, ako to v skutočnosti bolo. Ale ak tvrdí, že CT-čko, ktoré sme vybrali bolo menej obrázkové, nech predloží dôkazy. My svoje máme.“ Petíciu za odvolanie súčasnej šéfky nemocnice však nepodpísal: „Ja som ju neorganizoval a jeden podpis nezaváži.“ Podľa  A. Suchánka riaditeľka však na svojom mieste sedí neoprávnene: „Mala byť menovaná na pol roka a potom prejsť výberovým konaním, ale je tu už dva roky a neviem o tom, že by bol nejaký výber.“

REKLAMA

Laser_banner

Ministerstvo čaká na výsledky šetrenia

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky (MZ SR)však tvrdí, že správna rada nemala nijaký vplyv na obstarávanie predraženého CT-čka a od stredy 19. novembra má k dispozícii analýzu novej správnej rady. „Rada vo verejnom obstarávaní našla určité nedostatky, ktoré teraz nevieme bližšie špecifikovať,“ uviedol. Zistenia o nedostatkoch zaslal na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), čím podľa jeho slov doplnil pôvodný podnet. „Pracujú tam profesionáli, odborníci, je na nich, aby vyhodnotili, do akej miery sú nedostatky závažné. Chcem, aby to bolo kompetentné,“ odpovedal na otázku, prečo sa o nich nevyjadrí konkrétnejšie. Skonštatoval, že ministerstvo na prešetrenie nemá nástroje a v tejto veci môžu ďalej pokračovať až po stanovisku ÚVO. Pripomenul, že situáciu prešetruje aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) a Generálna prokuratúra SR a nechce vstupovať do procesu vyšetrovania. Minister tiež načrtol, ako by mohli vyzerať správne rady v neziskových organizáciách MZ, ktorou je aj piešťanská nemocnica. Dokopy ich je 36. Uvažuje, že ľudí by do rady nenominovalo ministerstvo, ale ľudia z VÚC, mesta, tretieho sektora či odborov. Tých by ministerstvo vymenovalo a prevzalo by za nich zodpovednosť. „Zmeny urobíme hneď, ako bude možné, treba sa dohodnúť s VÚC aj tretím sektorom,“ dodal. Podľa informácií od Alana Suchánka však zloženie zatiaľ zostalo rovnaké a o výsledkoch analýzy s ním zatiaľ nikto nehovoril.

tomograf

Obstarávanie nového tomografu vyšetruje aj Národný kontrolný úrad

Nová správna rada podľa ministra nezistila žiadne informácie, na základe ktorých by mala odvolať súčasnú riaditeľku piešťanskej nemocnice Máriu Domčekovú a informáciu o petícii za jej odvolanie oficiálne na ministerstve nemajú. Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Martina Šoltésová nám k veci poslala toto vyjadrenie: „Čo sa týka danej petície, na MZ SR sa nikto z jej organizátorov neobrátil.“

 A. Drahovská, Zdroj: Tlačová správa MZSR

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články