Connect with us

Aktuality

Akvapark v Piešťanoch vraj môže byť do roka od získaní povolení realitou

Published

on

Investor Zdeněk Zemek dnes 20. apríla informoval na tlačovej besede v mestskej knižnici o zámere výstavby akvaparku v Piešťanoch. Majiteľ kúpeľov Darkov a termálneho parku vo Veľkých Losinách na Morave prevádzkuje okrem iného aj autobusovú dopravu, podniky hutníckeho a strojárenského priemyslu a zamestnáva viac ako štyritisíc ľudí. Vodný zábavný park by mal vzniknúť na ploche asi siedmych hektárov pri poliklinike a pokiaľ sa podarí vyriešiť stavebné povolenia a legislatívne kroky potrebné k čerpaniu termálnej vody, mohol  by vraj stáť do dvanástich mesiacov.

IMG_4371_resize

Štúdia architektonickej kancelárie Secco, ktorá projektovala aquapark vo Veľkých Losinách

REKLAMA

kia-042015-500

„Máme záujem v tejto lokalite vybudovať termálny akvapark alebo termálne kúpalisko s celoročnou prevádzkou. Samozrejme to znamená obrovské plus pre obyvateľov Piešťan, okolia a aj návštevníkov. Piešťany sú síce mesto malé z hľadiska počtu obyvateľov, ale veľké z hľadiska svojej povesti a svojho mena,“ povedal o dôvodoch, prečo si vybral naše mesto Zdeněk Zemek.

Akvapark by mal vznikať v troch krokoch. Prvým je výstavba samotného parku, následne by k nemu mali byť pričlenené ubytovacie kapacity a na záver, ak všetko pôjde dobre by sa mal k welness pridať aj liečebný  program. Pri výstavbe počíta investor s nákladmi desať miliónov eur a areál by mal po dostavaní vytvoriť približne 100 pracovných miest.  Investorovi vraj ponúkli kúpele na kúpu hotel Slovan, ale po nákladoch spojených s vlastným vrtom a prostriedkami, ktoré už vložil do pozemkov pri poliklinike, túto možnosť zamietol.

IMG_4288_resize

„Odvŕtali sme vrt hlboký 1200 metrov a z tohto vrtu sme získali samotok geotermálnej vody o výdatnosti 11 až 11,5 litra za sekundu s teplotou na ústí sedemdesiat dva až sedemdesiat štyri stupňov Celzia… My sme na tom vrte urobili kompletné skúšky a teraz v podstate prebieha proces legislatívy alebo legalizácie odberu tejto vody a vybudovanie alebo realizáciu investičného zámeru,“ povedal o vrte geológ Miroslav Kráľ.

Podľa neho je voda z tohto vrtu dokonca „čistejšia“ ako kúpeľná, ktorá vyviera z pieskového podlažia. Na otázku z pléna potvrdil, že vrt má spoločný zdroj s kúpeľnými prameňmi. Napriek tomu si myslí, že čerpanie vody v kúpeľoch nebude nijako ohrozené, nakoľko tie momentálne čerpajú 2/3 objemu kapacity svojich vrtov, teda asi 20 litrov za sekundu. Pár litrov, ktoré by mali podľa Zemekovcov využívať oni, kúpeľný kolos nepocíti, ani keby pramene „spolupracovali“. Podľa Zemeka mladšieho je dokonca ich vrt oveľa vzdialenejší ako napríklad vrt pri bývalom Vojenskom kúpeľnom ústave, preto by kúpele nemal nijako ohroziť. Napriek tomu ešte chystajú odborné skúšky, ktoré by mali preukázať skutočné následky čerpania termálnej vody.

Investor chce výstavbu ukončiť čo najskôr a dúfa v dohodu tak s kúpeľmi ako aj ostatnými štátnymi orgánmi. V prvom rade pôjde o Inšpektorát kúpeľov a žriediel a Štátnu kúpeľnú komisiu, ktorá povolenie na čerpanie vody udeľuje.

Ako neskôr Zdeněk Zemek priznal, k Piešťanom ho priviedli aj spomienky ešte z detstva, keď sa sem chodil s rodičmi kúpavať na Evu. Taktiež spomenul, že aquapark na Morave je využitý celoročne a predstavuje dobrú podnikateľskú investíciu.

IMG_4388_resize IMG_4380_resize IMG_4369_resize IMG_4368_resize IMG_4363_resize IMG_4361_resize IMG_4343_resize IMG_4310_resize IMG_4246_resize IMG_4239_resize

Text a foto: -lt-

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články