Connect with us

Aktuality

Aktívni seniori bilancovali, ocenili zábavu, šport aj vzdelávanie

Published

on

Výročnej členskej schôdze občianskeho združenia AkSen, regionálneho centra  Piešťany, ktorá sa konala v stredu 21. januára v Mestskom kultúrnom stredisku v Piešťanoch, sa zúčastnilo až 130 seniorov. Zhodnotili aktivitu združenia za minulý rok, zmenili vedenie, hovorili o členskom aj seniorskom parlamente.

unnamed (2)

Folklórny súbor zo Základnej školy M.R.Štefánika, ktorí tvorili žiaci 1.-4. ročníka predviedol seniorom pásmo „Šijeme vrecia šijeme“

Schôdzu otvorila a správu o činnosti za rok 2014 predniesla regionálna zástupkyňa Piešťan Marta Staneková. Predstavila rôznorodú činnosť a aktivity, ktoré organizuje združenie vo svojich priestoroch aj mimo neho. Medzi najpútavejšie akcie patrili nedeľné podujatia Zabavme sa v Kursalone, Športiáda, ale seniori prejavili záujem aj o účasť na jazykových kurzoch, kurzoch osobného rozvoja či na tematických prednáškach o vesmíre alebo o poznávaní ďalekých krajín. Jednou z posledných vydarených akcií roka bola Výstava paličkovanej čipky v MsK Piešťany, ktorej sa zúčastnili čipkárky zo západoslovenského kraja. Predvianočná kapustnica v klube AkSen bola inšpiráciou do ďalších rokov na zbližovanie ľudí.

Výkonná riaditeľka Jarmila Staneková sa poďakovala dobrovoľníkom, lektorom a seniorom za ich aktívnu účasť na aktivitách nielen v AkSen, ale aj v programe mesta Vzdelávanie seniorov Mesta Piešťany, na ktorom participovali jednak lektorskou účasťou seniorov, členov AkSenu a tiež samotnými frekventantmi vzdelávania. Stručne informovala o aktivitách AkSen v ďalších mestách Slovenska a o vzniku nového regionálneho centra v Nových Zámkoch.

Zástupkyňa centrálneho AkSen, pani Beata Mjartanová, predložila Správu o hospodárení regionálneho centra Piešťany. Správa ukázala potrebu získavania finančných prostriedkov na činnosť združenia. Členská schôdza po diskusii schválila výšku členského príspevku 4 Eur pre členov RC Piešťany.

unnamed (1)

Zľava: M. Janíková, M. Staneková, J. Staneková

Ďalším bodom bola zmena vo vedení, keď Marta Staneková, regionálna zástupkyňa Piešťan, odovzdala funkciu Márii Janíkovej.  Výkonná riaditeľka AkSen SR Jarmila Staneková poďakovala Marte Stanekovej za jej záslužnú činnosť.  M. Staneková začala na jar v roku 2012 v Dennom centre Svornosť organizovať aktivity pre seniorov za združenie AkSen-aktívny senior. Boli to pravidelné cvičenia jogy, zdravotné prednášky, turistické vychádzky a prvá výstava Zlaté ručičky našej babičky, ktorá si zachováva svoju tradíciu do ďalších rokov. Výstava bola súčasťou otvorenia centra na Teplickej 58 v Piešťanoch dňa 20.októbra 2012 a v tomto roku sa bude konať už po tretí raz. M. Staneková sa tak tri roky aktívne podieľala na rozvoji činnosti klubu AkSen v Piešťanoch a zatiaľ neodchádza, bude naďalej viesť klub kreativity, organizovať výstavy kreativity a pripravovať dovolenkové pobyty.

Združenie AkSen bude aj v roku 2015 ponúkať svojim členom pravidelné aktivity ako napríklad jazykové kurzy španielčiny a nemčiny, cvičenie jogy a pilates, osobný rozvoj, turistiku, dovolenkové pobyty, návštevy divadiel, koncertov a podobne.

Výročnej členskej schôdze sa zúčastnili aj dvaja zástupcovia inciatívy Spoločne pre Piešťany Zita Bruncková a Peter Veverka, ktorí piešťanským seniorom predstavili svoj zámer vytvorenia seniorského parlamentu a vyzvali prítomných na spoluprácu. Seniorský parlament by sa mal zaoberať najmä témami, ktoré starších obyvateľov Piešťan zaujímajú a ich stanoviská by potom predkladal orgánom mesta.

(red/Tlačová správa AkSen)

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články