Connect with us

Aktuality

Aktivisti zhodne potvrdili – kandidujeme, lebo sme narazili na nechuť samospráv riešiť problémy občanov

Published

on

Debatu o tom, prečo kandidujú v komunálnych voľbách viedli v utorok 21. októbra v piešťanskom centre ŽiWell kandidáti na primátorov Piešťan, Hlohovca, Trnavy a Považskej Bystrice, ktorí vyšli z občianskych iniciatív. Ukázalo sa, že napriek rôznym podmienkam, mestá na Slovensku trápia viac menej podobné problémy.

DSC_0211

Pri otázke, prečo sa rozhodli kandidovať, traja z opýtaných Peter Bročka (Lepšia Trnava), Miroslav Kollár (Lepší Hlohovec) a Juraj Smatana (kandiát za stranu Zmena zdola v Považskej Bystrici) skoro zhodne uviedli, že na ich rozhodovanie o kandidatúre malo vplyv, ako sa ich aktivity v určitom bode stretli s odporom, či nechuťou miestnych úradov riešiť problémy občanov. Hlohovčan Kollár uvádzal napríklad, že ho motivoval problém z horiacou skládkou, ktorý mesto riešilo až po dlhodobom tlaku občanov. Juraj Smatana hovoril o úsilí, ako sa snažil o odklonenie diaľnice z mesta, avšak samospráva nemala záujem akceptovať ani stanoviská prizvaných odborníkov. „Myslel som si, že odbornosť je všetkým,“ uviedol Smatana. „Zlom nastal vtedy, keď tí istí ľudia, ktorí sľubovali najlepší variant pre mesto, neskôr otočili o 180 stupňov.“ Pre Tomáša Hudcoviča bolo momentom zlomu, keď videl ako aktívni občania suplujú činnosť samosprávy, ako sa plytvajú nezmyselne peniaze a čo všetko sa dá, pri troche chcenia spraviť v prospech obyvateľov mesta.

DSC_0205

Do debaty sa zapájali aj prizvaní hostia – Ctibor Košťál z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť a Peter Kunder z Aliancie fair play. Peter Kunder na margo kandidatúry aktivistov uviedol, že sa ich vstupom do komunálnej politiky stráca dobrý protipól pre fungujúcu samosprávu. Zároveň si myslí, že primátor by mal byť v prvom rade dobý manažér, čo u aktivistov nemusí byť zárukou. S týmto vyjadrením ale Juraj Smatana nesúhlasil: „Nepoznám človeka, ktorý by niečo také robil na plný úväzok. Zväčša má každý z nás nejaké povolanie, funkciu…“ Manažérske skúsenosti sa podľa neho nevylučujú s možnosťou byť aktívnym občanom. Tí svoje aktivity aj pre dobro  iných obvykle robia po práci, vo svojom voľnom čase, čo však ľudia považujú za niečo také exotické, že si vymýšľajú konšpirácie. Ku Kunderovmu vyjadreniu doplnil jeden z kandidátov, že súhlasí s tvrdením o manažérskych schopnostiach, pretože sa stalo, že ich bývalý primátor, hoci veľmi dobrý človek, pri vedení mesta zlyhal. „Primátor by mal byť predovšetkým lídrom, ktorý dokáže ľudí viesť,“ dokončil Peter Bročka. Na to poznamenal piešťanský kandidát Tomáš Hudcovič, že vedenie akejkoľvek inštitúcie závisí aj od toho, akých kvalitných ľudí má okolo.

Ďalšia debata sa týkala participatívneho rozpočtu – ako a či dovoliť občanom, aby spolurozhodovali na tvorbe a rozdelení mestských financií. Z nej vyplynulo ako jedna z vhodných alternatív vyčlenenie určitej časti financií a ponúknuť možnosť rozhodovať obyvateľom podľa mestských častí, aby nedošlo k tomu, že peniaze sa dostanú napríklad len do centra.

aktivisti

Pri otázke, ako je to s transparentnosťou a apolitickosťou samospráv sa opäť debatujúci zhodli. Tentoraz na tom, že nastala kríza politických strán. Pri komunálnej politike však podľa viacerých nezáleží na tom, kto z akého strany pochádza, ale komunikácia by mala prebiehať naprieč politickým spektrom. Kandidát Juraj Smatana, ktorý jediný kandiduje za Budajovu stranu Zmena zdola ale zároveň tvrdí, že ako nezávislý mal len veľmi malú šancu ovplyvniť rozhodovanie mestského zastupiteľstva. Podporu strany považuje za dôležitú aj pri voľbách, kedy strany dostávajú možnosť kontroly tým, že do komisií môžu ustanoviť svojich zástupcov, čo nezávislým kandidátov nie je dovolené.
Na margo transparentnosti uviedol Peter Kunder príklad zo svojej cesty v USA. Zaujalo ho, keď pri návšteve istého mesta úradníci práve posielali občanom výročnú správu. Patrila vraj k najčítanejším materiálom v meste a fungovala ako najlacnejší audit – občania sa vyjadrovali k tomu, kde, ako a načo sa minuli peniaze a tým predchádzali ich neefektívnemu použitiu.

A ako by si mal občan pri voľbách vyberať svojho kandidáta? Podľa Ctibora Košťála na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, ale on sa bude rozhodovať podľa histórie kandidáta, toho, akú prácu má za sebou, či za ním vidno výsledky. Dôležitým je ale aj jeho postoj k pravde a čestnému jednaniu.  Debata bola, samozrejme, oveľa širšia a zazneli v nej mnohé ďalšie zaujímavé námety. Niektoré z nich vám prinesieme rozpracované aj v ďalších článkoch.

A. Drahovská, foto: M. Palkovič, J. Rais

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články