Ako vnímate situáciu ohľadom budovy Centroomu? – spýtali sme sa v ankete

Ako vnímate situáciu ohľadom budovy Centroomu? – spýtali sme sa v ankete

13. októbra 2015 Off Od PNky.sk

Záver minulého týždňa patril udalostiam týkajúcim sa polyfunkčnej budovy Centroom, nachádzajúcej sa vedľa Auparku. Kvôli posudku statika, ktorý obsahoval varovanie, že stavbe hrozí reťazové zrútenie, bolo obyvateľom nariadené vypratanie a počas víkendu už v bytoch nikto neprespával. V anonymnej ankete sme sa zaujímali o to, ako vnímajú celú situáciu obyvatelia mesta a ich odpovede sú v článku nižšie.

centroom (8)

Ako vnímate situáciu ohľadom budovy CENTROOMu, ktorá bola dostavaná v roku 2010 a momentálne jej kvôli zlému statickému stavu reálne hrozí zrútenie?

„Mám zmiešané pocity…niekto sa na tom pekne nabalil. Byty sa predávajú za nehorázne prachy. Čudujem sa tým, čo tam byt kúpili, že boli ochotní toľko zaplatiť, ale tak asi išlo o prestíž, že bývajú v centre. Na druhu stranu mi ich je ľúto, keďže sa musia vysťahovať do doby, kým závadu neodstránia. A to bude boh vie kedy. Keďže si myslím, že sa bude chcieť zase niekto nabaliť,“ Júlia.

„No, niet sa čomu čudovať. Lacné materiály, pekná pračka, a treba stavať tak, aby sa búralo a aby sa opäť mohlo stavať. A teraz otázka: Vrátia všetkým obyvateľom peniaze včas?,“ Michaela.

„Je to nehoráznosť. V princípe mám pocit, že u nás sa tak robí všetko, aj cesty a podobne. Všetko, čo sa týka štátu je myslím viac „v pohode“, len na padajúcej budove, ktorú postavila súkromná firma sa to ukáže rýchlejšie. A firma to nie je malá, takže vyzerá, že to hodia na statika, ako slabší článok. Statik evidentne len dával pečiatky za prachy a na nič sa nepýtal, lebo ak by urobil potrebné prepočty nemohol by to schváliť,“ Ladislav.

„Keďže o vadnej statike sa hovorilo už od dokončenia stavby, tak bolo pre mňa prekvapivé, že sa to posunulo ďalej až po 4 rokoch. Neviem ako je možné, že sa tam tie byty naďalej predávali,“ Michal.

„V prvom rade spravili chybu kompetentní, ktorí zle naprojektovanú stavbu schválili. Nie je predsa možné, aby parametre prekračovali normy dvoj- či dokonca viacnásobne. Praskliny, aké na stenách vznikli, sa isto tvorili dlhší čas. Prečo nik zodpovedný nereagoval na tento problém? Opäť vidím pochybenie. Teraz stoja obyvatelia a užívatelia komplexu pred obrovským akútnym problémom. Akékoľvek zásahy do stavby mi teraz prídu ako plátanie chýb, ktorých sa dopustili rôzni kompetentní, s otáznym výsledkom,“ Viktor.

„Je to hrozná situácia, neviem si predstaviť, že dám niekoľko desať tisíc € za byt, kde je ohrozený môj život a život mojich najbližších. Nikdy by som nechcela zažiť podobnú situáciu. Viem, že už keď sa stavala budova išli ruchy ohľadne statiky a kvality stavby, no nemyslela som si, že to bude pravda,“ Petra.

„Otázka je, či jej naozaj hrozí zrútenie, to musel ten inžinier naozaj pokaziť. A na tomto je krásne vidieť, kam sa posledné roky uberá stavebníctvo, tentoraz to bol statik, inokedy je to fasáda či iné, len sa o tom nehovorí toľko. Úrady nemajú kapacity, nikto nepreratúva výpočty statika, to vie len iný statik. Všetci vychádzajú z toho, čo on vyráta. Neviem či je to “len“ zlyhanie systému. Ak napríklad ako zmrzlinár spravíš zlú zmrzlinu a pokazíš ju zámerne kvôli tlaku zákazníkov na cenu alebo kvôli vlastnému zisku, je to nielen chyba systému, ale aj osobné morálne zlyhanie,“ Tomáš.

-lt-