Počas včerajšieho medzinárodného Dňa Zeme navštívila Piešťany zástupkyňa firmy Floravil, Irena Konvalinková, ktorá v centrálnej aleji Mestského parku sprostredkovala v decembri netradičnú výsadbu kvetov. Zamestnanec holandskej spoločnosti Verver Export vtedy zabezpečil za niečo vyše hodinu osadenie približne 230 metrov štvorcových 24 000 kusmi cibúľ narcisov, tulipánov, krokusov a modríc. Zásah do trávniku bol pritom minimálny a vďaka nemu plocha v uplynulých týždňoch krásne rozkvitla. Naše mesto bolo pritom vôbec prvým v Čechách a na Slovensku, kde sa niečo podobné realizovalo a u nás použitá zmes dostala meno Prima Piešťany.

IMG_6303_resize

„Výhody tohto spôsobu sú, že stroj vysadí až 50 000 cibúľ za štyri hodiny a úspora práce a času je teda naozaj obrovská. Väčšina kvetov je skorých, takže farby a ich krásu mohli obyvatelia kúpeľného mesta obdivovať ešte skôr, než začali kvitnúť ostatné druhy. Výhodou je samozrejme aj to, že kvety budú rásť ďalších päť až sedem rokov. Keď vidím ako sa výsadba v Piešťanoch podarila, mám obrovskú radosť, páčia sa mi zvolené farby a myslím, že okrem pastvy pre oko je to aj pomoc pre psychiku ľudí, ktorí sa tadiaľto prechádzajú,“ zhodnotila výsadbu Irena Konvalinková z firmy Floravil.

IMG_6308_resize

Vo vysadenom záhone sa nachádzajú narcisy poeticus Actaea, Thalia a Jetfire, tulipány Lady Jane, Silverstream a Orange Emperor a tiež krokusy Jeanne d´Arc. Výsadba cibuľovín do trávnika je v našich končinách niečo nové, ale napríklad v Nemecku a Holandsku je tento spôsob bežný. Výhodou je, že záhon nie je nutné odplevelovať alebo hnojiť, kvety rastú priamo z trávnika a po ich odkvitnutí je možné trávnik pokosiť. Cibuľoviny sa normálne sadia koncom septembra, ale holandská spoločnosť Verver Export má aj so sadením počas zimy dobré skúsenosti.

IMG_6316_resize

„Kvety začali kvitnúť koncom marca a rozkvitnuté by mali vydržať do polovice mája, park by teda mali skrášľovať viac ako dva mesiace. Potešilo nás, že v stredovej aleji spolu s výsadbou kvitli aj púpavy a sedmokrásky, čo bola taká pridaná hodnota a táto plocha vyzerala ako taký obrovský kvitnúci koberec. Po pokosení okolitého trávnika začali kvety v strede ešte výraznejšie dominovať okoliu. Podobnú masívnu výsadbu inde v meste zatiaľ neplánujeme, ale cibuľoviny by sme radi pridali do existujúcich trvalkových a letníčkových záhonov. Škoda je len to, že kvety nevydržia rozkvitnuté celé leto,“ povedala riaditeľka Služieb mesta Piešťany Hana Dupkaničová.

IMG_6326_resizeIMG_6296_resize

-lt-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972