Connect with us

Aktuality

Aká je situácia s akvaparkom pri poliklinike?

Published

on

Pred pol rokom na tlačovej konferencii informovalo vedenie mesta spolu s investorom Zdeňkom Zemkom verejnosť o zámere postaviť pri poliklinike v Piešťanoch akvapark. Jeho základom má byť hotový vrt GTP – 1, ale hlavne získanie povolení potrebných na čerpanie termálnej vody. Na spomínanej tlačovej konferencii organizátori konferencie informovali o tom, že aktuálne prebieha proces „legalizácie odberu vody“. Ministerstvo zdravotníctva, pod ktoré spadá Inšpektorát kúpeľov a žriediel, aktuálne žiadosť o umožnenie čerpania termálnej vody z tohto vrtu neeviduje a z ministerstva životného prostredia investor svoju žiadosť v apríli stiahol.

IMG_4310_resize

„Zdeněk Zemek má v pláne vybudovať v Piešťanoch postupne úplne nové kúpeľné centrum. Jeho predpokladaná kapacita je asi 150 lôžok. To je v tejto chvíli zatiaľ iba dlhodobá VÍZIA Zdeňka Zemka. Chceme tu v prvej fáze vybudovať akvapark. Sme dohodnutí s piešťanskými kúpeľmi, že nám pomôžu s meraním, aby kvôli nám nedochádzalo k úbytku vody v Piešťanoch… Podrobnosti a detaily o vybavovaní všetkých potrebných povolení nemám v tejto chvíli k dispozícii, nemáme ešte vyriešené všetky potrebné povolenia, aby k realizácii tohto zámeru vôbec mohlo prísť. Preto by sme nechceli predčasnými vyjadreniami k tejto veci a jej priebehu celý proces nejako komplikovať,“ reagoval na tému aktuálnej situácie s plánovanou výstavbou tlačový hovorca Z-Group Miroslav Slaný.

Na otázku v akom stave je legislatívny proces povoľovania čerpania vody z vrtu pri poliklinike odpovedal Maroš Stano z odboru komunikácie Ministerstva životného prostredia:„Ministerstvo životného prostredia SR v súčasnosti neeviduje žiadnu žiadosť spoločnosti Z-group so sídlom v Novom Meste nad Váhom o posúdenie a schválenie záverečnej správy s výpočtom množstiev vôd na lokalite Piešťany. V minulosti, v roku 2014, spoločnosť poslala žiadosť o posúdenie a schválenie záverečnej správy s výpočtom množstiev vôd, lokalita Piešťany, ale v apríli tohto roku ju stiahla.“

IMG_4513 zemek pozemok w

Za vybudovanie akvaparku pri poliklinike sa zasadzoval aj súčasný primátor Miloš Tamajka, ktorý ho považoval za najreálnejšiu možnosť. Otázky a žiadosť o vyjadrenie ohľadom vývoja situácie s akvaparkom sme poslali hovorkyni Eve Bereczovej 13. októbra, avšak dodnes nereagovala.

IMG_4343_resize

Český milionár Zdeněk Zemek je okrem iného majiteľ kúpeľov Darkov a termálneho parku vo Veľkých Losinách na Morave, prevádzkuje autobusovú dopravu, podniky hutníckeho a strojárenského priemyslu, solárne elektrárne a zamestnáva viac ako štyritisíc ľudí. Od roku 2010 čelí problémom a trestnému stíhaniu v spojení so solárnymi elektrárňami VT-Sun, Saša Sun a Zdeněk Sun, kde boli podľa portálu zpravy.e15.cz pri kontrolách po udelení licencie zistené nezrovnalosti medzi uvádzaným a skutočným stavom.

-lt-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články