Aktuality

Absolventom odborných škôl má pri uplatnení pomáhať prax

By 8. februára 201316 augusta, 2013No Comments

V Rakoviciach vyvrcholila medzinárodná konferencia o vzdelávaní v zelenom sektore. Hovorilo sa aj o tom, ako môžu poľnohospodárske školy predchádzať klimatickým zmenám.

[singlepic id=39719 w=520 h=340 float=center]

 

Už desiatky študentov Strednej odbornej školy Rakovice boli účastníkmi zahraničných stáží, na ktorých sa stretávali s odborníkmi z oblasti poľnohospodárstva. Aj preto sa škola stala slovenským koordinátorom projektu COPCHAVET, ktorý podporuje Európska únia. Jeho cieľom je vzdelávanie študentov s dôrazom na odbornú prax a výmenné pobyty. Projekt má zároveň upozorniť na pozitívne príklady spolupráce škôl a firiem v oblasti eliminácie klimatických zmien.

O tom ako sa tejto problematike venujú slovenskí poľnohospodári sa prišiel presvedčiť Jose Luis Lavilla zo Španielska: „Vymenili sme si nové skúsenosti v oblasti bioenergetiky. Slovenská strana nám predstavila svoje praktické riešenia. Tieto výsledky zapracujeme do vzdelávania v poľnohospodárskych školách v rámci celej Európskej únie.“

Zahraničných hostí pozvali Rakovičania do firiem Plantex Veselé a Družstvo Kočín, s ktorými škola úzko spolupracuje. „Naši žiaci majú s týmito podnikmi uzatvorené zmluvy o praktickom vyučovaní. Radi s nami spolupracujú aj ďalšie firmy. Výhodou je, že žiaci sa u nich učia využívať nové technológie, ale predovšetkým získavajú pracovné návyky,“ povedala riaditeľka SOŠ Rakovice Mária Múdra.

Duálne vzdelávanie podporil aj Tibor Mikuš, predseda Trnavského samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom školy: „Treba posilniť zložku praktického výcviku, teda uplatňovania teoretických vedomostí, pretože to je pre študentov väčšou zárukou získania budúceho zamestnania.“

[nggallery id=2134]

Text a foto: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972