Connect with us

Aktuality

80-ročný piešťanský filmár Karel Bubík premietne svoj film o Srí Lanke

Published

on

Kameraman a fotograf Karel Bubík od vzniku občianskeho združenia AkSen natáča rôzne podujatia a premieta svoje dokumentárne filmy. V septembri oslávil okrúhle jubileum 80 rokov. Vo štvrtok podvečer si budete môcť jeho zaujímavý film s názvom Cejlón – Srí Lanka pozrieť.

Bubík (4)Karel Bubík sa narodil v Bystrici na Tešínskem Slezsku, kúsok od poľských a slovenských hraníc. V Piešťanoch žije už 25 rokov a cíti sa tu doma. Je vášnivým fotografom a kameramanom. Na svojich potulkách svetom zachytil množstvo pozoruhodných snímok. Vo štvrtok 3. novembra o 17.00 hod. premietne svoj dokument o ázijskej krajine Srí Lanka či inak povedané Cejlón.

BubíkCejlón, ostrov v Indickom oceáne, svojim tvarom pripomína kvapku vody. Je to ostrov kokosových paliem, slonov a opíc. Dominuje mu veľa historických stavieb a jazerá s lotosovými kvetmi. Pred dvanástimi rokmi zasiahlo Cejlón ničivé cunami, no krajina sa rýchlo vzchopila.

Bubík (3)Rozhovor s filmárom Karelom Bubíkom pripravila riaditeľka AkSenu Jarmila Staneková:

Fotografovaniu som sa začal venovať už na základnej škole. V škole náš učiteľ viedol fotokrúžok. Neskôr som dokonca uvažoval stať sa fotografom, lebo môj ujo bol profesionálnym fotografom, ku ktorému som cez prázdniny rád chodieval pomáhať pri práci v tmavej komore. Leštil som a orezával som fotky. Vtedy si každý fotograf pripravoval vývojky a ustaľovače sám, takže tmavá komora bola malým chemickým laboratóriom. Za tie roky môjho života sa toho v oblasti fotografie veľmi zmenilo. Ani sa mi nechce veriť, koľko to bolo roboty, kým sa obrázok dostal na papier. Nakoniec mi môj životný osud pripravil iné povolanie, a tak mi fotografovanie ostalo ako hobby. Keď som mal vlastný dom, jeho súčasťou bola aj tmavá komora, kde som trávil svoje voľné chvíľky. Z tých čias sú tisícky čiernobielych fotografií a stovky farebných diapozitívov.

Advertisement
Hello GPT

Bubík (5)Okrem fotenia som mal stále chuť zaznamenávať pohyblivý obraz. Amatérske kamery, vtedy na čiernobiely obraz, ma akosi neoslovili. Až časom, keď sa objavili na trhu digitálne kamery, som si začal svoju túžbu plniť. Avšak natočiť niečo bola jedna vec, ale aby sa to dalo pozerať, bolo treba záznam upraviť, ozvučiť. Zo začiatku som strihal manuálne na strihovom pulte, čo bolo namáhavé a zdĺhavé. Preto som časom prešiel na prácu s počítačom, ktorý ponúka strihové programy na úpravu videa. Vývoj techniky ide veľkým tempom dopredu, tak bolo treba stále sa učiť novým veciam. Zameral som sa prevažne na dokumentárne videá z ciest, lebo cestovanie a poznávanie hlavne exotických krajín, bolo moje ďalšie veľké hobby.

Precestoval som dosť zaujímavých krajín, no ešte veľa toho, čo by som chcel, zostane len mojou nesplnenou túžbou. Okrem Európy som cestoval po Ázii, Severnej aj Južnej Amerike, v Afrike som navštívil celkom deväť štátov, z toho niektoré dvakrát. Afrika ma priťahovala od čias cestovateľov Zikmunda a Hanzelky. Pravú Afriku som zažil v Etiópii medzi domorodými kmeňmi, ktoré žijú ešte prírodným spôsobom života.

Bubík (2)Okrem zachytávania obrazov rôznych krajín sveta ma teší natáčanie záberov z prírody. Pestrý svet fauny aj flóry ponúka nepreberné množstvo zaujímavých záberov a situácií. Zaznamenávam aj rôzne udalosti z nášho mesta, akcie z činnosti spolkov či spoločenské udalosti. Pre AkSen natáčam od jeho založenia, narátal som desať titulov DVD filmov. Mám český pôvod a tak som aj členom Českého spolku, pre ktorý natáčam dokumenty z výletov. So svojou prácou som sa zúčastnil 9-krát súťaže Eurotour Piešťany s celkom dvadsiatimi titulmi DVD. Získal som päť cien diváka a jednu cenu primátora. Som rád, keď sa moja práca niekomu páči a že sa môžem prezentovať a to čo som vytvoril, neleží niekde v trezoroch. Mám veľa natočeného ešte nespracovaného materiálu, no ťažko povedať, či sa mi to vôbec niekedy podarí dokončiť.

-inf-

Advertisement
Hello GPT
Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články